A ketrecvásárlást egy állatfelszerelés-üzletben tartott látogatással kezdhetjük, ahol a szóba jöhető ketrecek széles választékával találkozhatunk. Legtöbbjük műanyag alsó- és drótháló felsőrésszel készül. Ügyeljünk arra, hogy a műanyag tálca oldalfalai elég magasak legyenek, így a tengerimalacot meggátolhatjuk abban, hogy kiszórja a szénát és a forgácsot a szoba padlójára. Aki egy kicsit is járatos a barkácsolásban, maga is elkészítheti a tengerimalac lakhelyt. Ennek az az előnye, hogy a ketrec olyan és akkora lesz (remélhetőleg), amilyet és amekkorát szerettünk volna. Általában ezek a lakhelyek nem igényelnek fedelet. A tengerimalac sem mászni, sem ugrani nem tud, így nem próbál meg elszökni. Ha azonban van otthon kutyánk, macskánk, görényünk vagy egyéb hasonló ragadozónk is, célszerű a ketrecet tetővel ellátni. Ne tartsuk együtt a tengerimalacot hobbiegérrel, patkánnyal vagy hörcsöggel. Egy nyúllal viszont nagyon jól megértik egymást, persze van kivétel. Ha magunk építjük a ketrecet, szereljünk be egy "emeletet" is, ahová kis létra vezet fel. Az emelet alatti rész egyfajta menedékül is szolgál a tengerimalacnak.
A kiszolgált akváriumok nem megfelelőek a tengerimalac tartásához, mert:
- sokkal nehezebben lehet tisztán tartani a terráriumot eleve ha nemtudunk olyan sokat foglalkozni kedvencünkkel, kompenzálni kell a férőhelyének méretével. Ezt terráriumban még kivitelezhető lenne de oriási sullyal rendelkezne, nembiztos hogy egyedül megtudnánk emelni és elvinni a fürdöszobába vagy a kerti slaghoz kimosni.
- a terráriumban tartott malackák sokkal félősebbek a ketrecben tartott társaiknál. Kutatók által igazolt tény szerint a malacunk nem lát ki az üvegen, így a terráriumon sem így az összes hatás (akár jo, akár rossz) felülről fogja érni és ez elég ilyesztő az ő szemszögéből, föleg ha egy fiatal példányunk van amelyik még nemfeltétlen barátkozott meg velünk.
- rossz a szellőzése, nem tud megfelelően elpárologni a felgyülemlett nedvesség az akváriumból, így a felgyülemlet vizelet bepenészesedhet alattuk ami további betegségek és bajok forrása. Ha van is egy nagyon jo almunk alá, akkor sem ajánlom.
A tengerimalacok tartásához tehát a legmegfelelőbb a ketrec.
Egy malackának a legideállísabb férőhelyének méret a 100*50 centiméteres ketrec lenne. De ha sokat tudjuk őket kiengedni futkosni akkor két malacka számára is ideális lehet. persze minnél nagyobb annál jobb alapu ez is.
Állatlában az ekkora méretü és ennél nagyobb ketreceket már a nyúlketrec kategoriákba sorolják, de szerintem egy olyan mozgékony nagyobb fajta állatnak mint a nyúl ennél nagyobb a hely és mozgásigénye.
A nyúlketrec helyet foglaló érvek közé tartozik az is, hogy ennek a ketreceknek az egész oldaluk felnyitható, ez nagyon-nagyon praktikus. Sokaknak van tengerimalacok számára gyártott ketrecük amiknek csak egy kis részen nyilik az oldala vagy a teteje. Ezeken a viszonylag kicsi lukakon keresztül kell szó szerint levadászni malackánkat ha ki akarjuk venni nagy kergetőzések árán. Malackánknak ez eléggé stresszes, hogy így kell kivennünk öket. A nyúlketrecnél viszont csak felnyitjuk az oldalát és egy könnyü biztos mozdulattal kivehetjük cucunkat, még mielött halálra rémülhetne ilyedtében.
A ketrec berendezése
A ketrec legyen nagy és én ugy soktam berendezni hogy:
1. macska alom mert az felszívja a nedvességet de nem muszáj. 2. forgács mert az is felszívja valamijen szinten de az viszont mindig kell. 3. az egyik sarokba sok friss szalmát. 4. másik sarokba pedig itatókát. 5. és egy kis rongyot bárhová mert szeretnek elbujni legalábbis az enyém igen.
A tengerimalac gondozása
Egy vagy több tengerimalacot szetnénk?
A tengerimalac társas lény, őshazájában a vadonban csoportokban él. Mesterséges környezetében is felszabadultabb, ha fajtársá(i)val élhet egy közösségben. A fajtárs(ak) közelsége, szaga, hangja serkentőleg hat egészségére. A tengerimalacok pihenés idején is igénylik a fajtársakkal való testi/vizuális kontaktust, számukra megnyugtató, ha egymás mellett fekhetnek, egymást láthatják, hallhatják, szaglászhatják. Az, hogy mennyire sikeres egy társítás, jobban az egyed karakterétől (személyiségétől), és kevésbé a nemétől függ. Két vagy több felnőtt hím is élhet együtt békés egyetértésben, és nőstények között is akad néha olyan, aki szinte egy nősténnyel sem fér meg. Az idegalkat - nyugodt, ingerlékeny, agresszív, élénk vagy félénk -, a kor - kölyökkor, serdülőkor stb. - fontos tényezők, de sok múlik azon is, hogy hol találkoznak először, milyen környezetben ismerkednek meg. A legtöbb tengerimalac nagyon örül annak, ha társa lehet
- „Egyedül él, de én sokat foglalkozom vele, és látom, hogy jó a közérzete.” - halljuk gyakran.
- „Csupán alkalmazkodik e kényszerítő körülményhez, ez még nem nevezhető jólétnek.” - felelnék azok, akik szem előtt tartják e társas (!) kisállat viselkedési szükségleteit.
„Tengerimalacok ne legyenek egyedül - magányosan elhelyezve - egy ketrecben; vagy csak abban az esetben, ha ez szükséges” - olvasható S. Sutherland és M. Festing könyvében (The Universities Federation for Animal Welfare Handbook on the Care and Management of Laboratory Animals, 1987.).
Társítások
Két azonos nemű kölyök: testvérek vagy más alomból való kölykök is társíthatók.
Serdülőkorban az agresszivitás egyik vagy másik félben felébredhet, és rangsorviták megbonthatják a békés együttlétet. Szerencsés esetben ezek hamar elcsitulnak. Ha a hierarchiáért folyó harc komoly verekedéssé fajulna, mielőtt még külön tennénk őket, vizsgáljuk felül a tartási körülményeket. A nagyobb, tágas ketrec, a benne elhelyezett vizuális korlátok (farönk, faágak, minialagút vagy egyéb ilyen kellékek) akadályozzák a szemkontaktust és lehetőséget teremtenek arra, hogy egyik vagy másik félrevonulhasson. Ha ez nem segít, egy időre külön kell tennünk őket.
Két hím: egy felnőtt és egy kölyök tengerimalac hamar összebarátkozik, mert itt a természetes rangsor elve működik, a kölyök alárendelt lesz.
Ha később a serdülő kölyök nem elégszik meg státuszával, ha hatalomra tör, kisebb-nagyobb összeütközések, viták (néha) itt is keletkezhetnek.
Két felnőtt hím:
Tévedés azt hinni, hogy két felnőtt hím nem társítható. Habár két kölyök, vagy egy kölyök és egy felnőtt hím társítása jobb választás, számos példa bizonyítja, hogy felnőtt hímek is jól megférhetnek egymással. Néhány biztonsági rendszabályt alkalmazva az esetleg felmerülő szociális feszültségek csökkenthetők vagy akár megelőzhetők. Mivel a hímek territoriálisak, nagyobb életteret igényelnek. A semleges helyen történő találkozás után első alkalommal csak frissen almozott, vizelet által meg nem jelölt ketrecbe célszerű helyezni őket. A közös ketrecben mindegyiknek külön fekvőhelyet - vagy házat - kell biztosítanunk, és elegendő táplálékkal kell őket ellátnunk, hogy emiatt veszekedés ne történjen. Az első órákban, napokban megfigyelés alatt kell tartanunk, s ha verekedést észlelünk,külön kell tennünk őket, mert az erősen agresszív egyedek nagyon mély sebeket - harapást, karmolást - ejthetnek egymáson.
Két nőstény:
Általában a legjobb társítás, ritkán utasítják vissza egymás társaságát, verekedés csak erősen domináns vagy agresszív egyéneknél fordulhat elő. A természetben a nőstények szoros közelségben élnek és a faj közös érdekében segítik egymást, így ők általában együttműködőek.
Egy nőstény és egy hím:
Mielőtt e - csak látszatra - jónak tűnő társítás mellett döntenénk, tudnunk kell, hogy a nőstény nem maradhat mindig a hím közelében, mert a gyakori vemhesség az egészségét, de akár az életét is veszélyeztetheti. Amellett, hogy a kölykökért is felelősséget kell vállalnunk, a hímet is egy számára megfelelő környezetbe kell helyeznünk, mikor a nőstényt pihentetjük. Egy hím nehezen (!) viseli el a magányt, ha fajtársá(i)tól elszigeteljük. Amikor tengerimalacot választunk, hosszú távra döntünk, hiszen szerencsés esetben, jó tartási körülmények között akár 7 (sőt, ritkán akár ennél több) évig is elélhet, ezértkedvencnek, ha nem célunk a tenyésztés, mindenképpen két azonos nemű állatot válasszunk!
Ha már van a házunkban tengerimalac, az újonnan hozottat érdemes 2-3 hétig karantén alatt tartani (külön helyiségbe tenni, ha ölbe vesszük, törülközőre helyezni vagy utána ruhát/kötőt cserélni, és minden egyes alkalommal kezet mosni stb.), hogy egy esetleges fertőzést megelőzhessünk.
Fontos! Tengerimalac mellé sose helyezzünk más állatot (pl. nyulat, hörcsögöt), mivel mások (!) az igényeik és szükségleteik. Példaképpen megemlíthető: Ha közös ketrecben élnek, a nyúl a tengerimalacot véletlenül meg is rúghatja, súlyos, vagy akár halálos belső sérüléseket okozva neki.
képek:
perui.
szerkesztésben áll!!!